Buy Carrier Undermount Genset 69UG15-068S-05 Online
Buy Carrier Undermount Generator Set 69UG15-068S-05 Online
Buy Carrier POWERLINE 69UG15-068S-05 Undermount Gensets Online
Buy Carrier TRANSICOLD 69UG15-068S-05 Undermount Generator Set Online
Underslung Carrier Carrier POWERLINE 69UG15-068S-05 gensets
GENSETS (UNDERMOUNT)
Carrier POWERLINE 69UG15-068S-05 For Sale
Carrier TRANSICOLD 69UG15-068S-05 For Sale
New Carrier Powerline GENERATOR SET
Carrier POWERLINE 69UG15-068S-05 UNDERSLUNG GENSET
Product Specifications
| Year | 2019 |
| Manufacturer | Carrier Transicold |
| Model | CARRIER POWER LINE – GEN SET |
| Condition | Used |
| Stock Number | 111041-GS |
| MLS Number | 11208537 |
| Quantity | 18 units |
Buy Carrier POWERLINE 69UG15-068S-05 Underslung Gensets Online
Buy Carrier Underslung Generator Sets Online
PowerLINE® 69UG15-068S-05 Generator Sets Model
The most rugged, dependable and easy-to-operate generator sets for refrigerated container units.
Buy Carrier POWERLINE 69UG15-068S-05 Underslung Genset Online
Buy Carrier TRANSICOLD 69UG15-068S-05 Underslung Generator Set Online
- U.S. EPS Tier 4i: Series 5
PowerLINE Series 5
PowerLINE UG15 Tier 4 Interim
Carrier TRANSICOLD 69UG15-068S-05
POWER YOU’LL GET SIMPLY ATTACHED TO.
POWERLINE® 69UG15-068S-05
Buy Carrier POWERLINE 69UG15-068S-05 Online
Buy Carrier TRANSICOLD 69UG15-068S-05 Online
RUGGED CONSTRUCTION, DEPENDABLE POWER, SIMPLE OPERATION.
The PowerLINE® Carrier TRANSICOLD 69UG15-068S-05unit contains a 23.9 KW V2203-DI* engine and a 15 kW field wound generator. The engine includes an electronic governor system that provides near-constant engine speed, which results in more stable voltage output. The powerful, reliable; low- maintenance field wound generator produces 460 volts of continuous power and features an internally excited, self-regulated design. All electrical components are enclosed within the generator package and provide superior resistance to moisture and salt.
Buy Carrier Undermount Genset 69UG15-068S-05
Buy Carrier Undermount generator 69UG15-068S-05
The model 69UG15 is designed to mount to a variety of ISO container chassis with I beam centers of 36-38 inch (91-96 cm) center- line separation and 10 inch (24.4 cm) minimum height.
uction of the unit’s carbon footprint by up to 28%.
Carrier POWERLINE 69UG15-068S-05
KEY FEATURES
APPRECIATE THESE ADDITIONAL SYSTEM ADVANC
EMENTS.
- Simple, easy-to-operate, reliable.
- Nominal 15 kW brushless, self-regulated generator, 460V output.
- Frame and sheet metal components powder-coated for durability and superior corrosion protection.
- 50, 68, 80 gallon fuel tank options.
- Integral fuel filter with water separator and fuel heater.
- Fuel heater/warmer.
- Stainless steel exhaust .
- Patented E-coat tube and fin radiator.
- 12V DC maintenance-free battery and solid state battery charger.
- Large oil pan capacity extends running hours between oil changes.
- Forklift pockets allow mounting from either side.
- Safety stop controls for low oil pressure, high water temperature.
- FuelWise™ Option provides savings up to 28% versus single speed units.
DETAILS
Ambient temperature range:
1. Structure -40 to +52°C (-40 to +125°F)
2. Operation – Start -26 to +52°C (-15 to +125°F)
2. Operation – Run -40 to +52°C (-40 to +125°F)
Functionality – The UG provides a full 15kW output to power ISO reefer containers.